Court Calendars

Alternate format: Chattanooga/Winchester   Greeneville   Knoxville

Select Division Knoxville Greeneville Chattanooga/Winchester
View / Query
View:list Week
Search:
Court calendar for Knoxville, Greeneville, Chattanooga, Winchester Sunday, June 19, 2016 - Saturday, June 25, 2016
File Created: June 25, 2016, 3:15:09 pm 1466427600 Mon Jun 20, 2016 9:00am
 
20Time Description
Jun
2016
9:00 am 2:15CR81(JRG-LF)COP-CHRISTOPHER W. ALEXANDER
Mon9:00 am 2:16CR3(JRG-L)COP-JACOB COLE EVANS
Mon9:00 am HSM REV HRG 1:12-CR-70 DARNELL RICE
Mon9:30 am CHS MOT HRG 1:16-CV-5 ALLEN-NGALULA v UNUM
Mon10:00 am 2:15CR34(PLR)SENT- DAVID KEITH WORKMAN
Mon10:00 am 2:16CR28(PLR)COP- JAUNTE ANTWAN SARDEN
Mon10:00 am Barringer - Judge Reeves
Mon10:00 am COP: 2:16-CR-28: USA v. JAUNTE ANTWAN SARDEN - REEVES (G'VILLE)
Mon10:00 am SENT 3:15-CR-117-1 USA V DEAIRUS GOINES - PHILLIPS (Terri)
Mon10:30 am 2:16CR21(PLR)COP- BENJAMIN HAROLD HALL
Mon10:30 am COP 3:16-CR-054-1 USA V DARRON T FLATFORD - PHILLIPS
Mon10:30 am COP: 2:16-CR-21: USA v. BENJAMIN HAROLD HALL - REEVES (G'VILLE)
Mon11:00 am 2:14CR123(PLR)SENT -CHARLES BLEVINS
Mon11:00 am SENT 2:14CR123 USA VS CHARLES RODNEY BLEVINS -REEVES (G'VILLE)
Mon11:30 am 2:06CR46(MCLC)IA/REV- VANESSA BEASLEY(FDS)
Mon11:30 am 2:09CR52(MCLC)IA/REV- ANTONIO GAINES(FDS)
Mon1:00 pm SENT 2:15-CR-34: USA v. DAVID KEITH WORKMAN - REEVES (G'ville)
Mon1:30 pm 2:07CR101(JRG-LF)RE-SENT-ELLIOTT ELLIS LOPEZ
Mon1:30 pm 2:15CR121(MCLC)MOT HRG-JAMAR GRISSETT, ASHLEY GRISSETT(no defts)
Mon1:30 pm 2:16CR26(JRG-LF)(COP)- BRADLEY ALAN SALTER
Mon1:30 pm 2:16CR48(JRG-LF)COP- NATHAN URRUTIA
Mon1:30 pm 2:16CR55(MCLC)IA/ARR- JENNY MUSSON
Mon1:30 pm SENT 3:15CR107-26 CHRISTOPHER D. BARRETT - PHILLIPS (Terri)
Mon2:00 pm *CANCELED-CHS DET HRG 1:16-CR-73 JAMAL GILLESPIE
Mon2:00 pm 2:15CR119(PLR)SENT-LEE LANE
Mon2:00 pm SENT 215CR119 USA VS LEE LANE - REEVES (G'VILLE)
Mon2:00 pm TRM REV 1:12-CR-87 USA V. STANFORD STEWART
Mon3:00 pm *INTERPRETER
Mon3:00 pm 2:16CR40(PLR)COP-*SIMEON CRUZ MENDOZA-TIPS (P. HEIDE)
Mon3:00 pm COP: 2:16-CR-40: USA v. Simeon Cruz Mendoza -REEVES (G'VILLE)
 
21Time Description
Jun
2016
9:00 am CHS - CVB Docket (Elizabeth/FD)
Tue9:30 am CANCELLED: REV HRG 2:03CR22 USA V ASHLEY GIBSON - REEVES (Knoxville)
Tue10:00 am 2:14CR33(RLJ)COP-CHARLES BASKIN
Tue10:00 am Barringer - Judge Jordan
Tue10:00 am MOT HRG 3:11CV531 JONES V. BABCOCK & WILCOX - GUYTON (Terri)
Tue10:15 am 2:16CR30(RLJ)COP- LINDA SUE GREENE
Tue10:30 am 2:14CR5001(MCLC)IA/REV- CHRISTOPHER DAVID STURGILE
Tue12:30 pm 3:15CV532(JRG-LF)JURY(2)-TENNEY V HOSPITAL OF MORRISTOWN
Tue1:15 pm 2:16CR7(RLJ)COP- TOMMY ALLEN
Tue1:30 pm 2:12CR71(MCLC)IA/REV- BLAKE EDWARD CHILDRESS-FDS(SUMMONS)
Tue1:30 pm IA 3:11CR76 US V. CONNIE YORK - GUYTON
Tue1:30 pm SENT : 3:16-CR-28: USA v.RUBEN PEREZ LEON -REEVES (TIP interpreter secured) (Terri)
Tue2:00 pm 2:16CR44(MCLC)IA/ARR- ANLUSHAN EVANS
Tue2:00 pm IA 3:16MJ2085 US V. CANDIDO LOPEZ CRUZ - GUYTON
Tue2:00 pm SENT 3:15-CR-90 & 3:15-CR-141 USA V CLARENCE LEE McDOWELL -VARLAN (TV2) (M&M1)
 
22Time Description
Jun
2016
8:30 am PETTY OFFENSE DOCKET - GUYTON
Wed9:00 am 2:15CR106(JRG-L)COP- MISTY ELAINE MCCRACKEN
Wed9:00 am 2:16CR2(JRG-LF)SENT- WILLARD BROWN
Wed9:30 am *CANCELLED:CHS SUPP HRG 1:16-CR-36 ANDREW GLENN
Wed10:00 am 2:16CR50(MCLC)IA/ARR-WESLEY LLOYD HUTSON-FDS(writ)
Wed10:00 am CHS BOND HRG 1:16-CR-10 JAMES LEE MELTON (Elizabeth)
Wed10:00 am HSM SHOW CAU HRG 1:16-CV-122, 1:09-CR-74 JEREMIAH J. WISE
Wed10:00 am SENT 315CR69 USA VS KEVIN MICHAEL PIPPIN - JORDAN (Terri)
Wed10:00 am SENT 3:15-CR-21-03 USA V DANIEL WATSON -VARLAN-TV1(TV3) (M&M1)
Wed10:30 am 2:16CR59(MCLC)IA/ARR- CHRISTINA DAWN WALTER-JIM WILLIAMS (WRIT)
Wed10:30 am 2:16CR59(MCLC)IA/ARR- DANIEL THOMAS WORKMAN-FDS (WRIT)
Wed10:30 am 2:16CR59(MCLC)IA/ARR- MICHAEL COX-DON SPURRELL (WRIT)
Wed10:30 am 2:16CR59(MCLC)IA/ARR- RONALD LEE LEDFORD-MATT BOLTON (WRIT)
Wed11:00 am 2:16CR67(MCLC)ARR/SCHED- JASON ANTHONY KNIGHT
Wed11:30 am 2:16CR61(MCLC)ARR/SCHED-*IRVIN ALEXANDER ORTIZ-ZAMURA (TIPS-T. SALAZAR)
Wed11:30 am 2:16CR61(MCLC)ARR/SCHED-*MERLE ITZEL GODINEZ-CHAVEZ (TIPS-T. SALAZAR)
Wed1:30 pm *INTERPRETER (KOREAN)
Wed1:30 pm 2:15CR110(JRG-LF)SENT-*PYONG EUN(TIPS-Kay Simmons)
Wed1:30 pm 2:15CR50(JRG-LF)SENT-JAMES COURTNEY RIGDON
Wed1:30 pm COP - 3:16-CR-011-6 USA V AMANDA HAYES - PHILLIPS (Terri)
Wed1:30 pm SENT 3:14-CR-103: USA vs NAOMI JUSTICE (PLR2) - REEVES (lengthy) (Truesdel & Rusk)
Wed2:00 pm SENT 3:16CR12 USA V EARL LAMONT MCCLOSKEY - PHILLIPS (TERRI)
Wed3:00 pm CHS INIT APP VIOL SUP REL 4:10-CR-40 SCOTTIE MCGEE (FD)
Wed3:00 pm COP 3:15-CR-56-06 USA V Bertha Del Pilar Vargas -VARLAN (TV1/TV2)(TIP interpreter secured) (M&M1)
Wed3:00 pm IA 3:16MJ2091 US V. MARK LEWIS - GUYTON (Fed Defender)
Wed3:30 pm COP 3:15-cr-56-07 USA V MARTIN AYALA -VARLAN (TV1)( no interpreter needed) (M&M1)
Wed3:30 pm IA/ARR 3:16CR71/3:04CR57 US V. CEDRIC MOORE - GUYTON (WRIT) (Federal Defender)
Wed4:00 pm CANCELLED - CHS FPT 1:14-CR-83 WILLIAM BASS
 
23Time Description
Jun
2016
9:00 am 2:16CR46(MCLC)MOT HRG-TESSA PHILLIPS(deft req.)
Thu9:00 am HSM JDG 1:15-CR-18 DAVID JASON GOODE
Thu9:30 am 2:11CR47(MCLC)MOT HRG- RANDY LEE WOOTEN (NO DEFT)
Thu10:00 am 2:14CV371(MCLC)MOT HRG-BURGESS V JOHNSON&JOHNSON HEALTH CARE (BLOMBERG)
Thu10:00 am 2:15CR131(RLJ)SENT-BRIAN ALLEN CATHEY
Thu10:00 am SENT 3:15-CR-175 USA V CHARLES PACK -VARLAN -TV2 (M&M1)
Thu10:00 am SENT 3:15CR168 USA V COURTNEY M TAYLOR - REEVES (Terri)
Thu10:30 am 2:15CR107(RLJ)COP -* BENIGO HERNANDEZ BENITEZ(TIP- Laura Garcia-Hein))
Thu11:00 am 2:16CR45(RLJ)COP- MARCAS LE SMITH, JR
Thu11:00 am CHS REARR 1:16-CR-18 BENJAMIN T. WALLIS (Elizabeth)
Thu11:00 am SENT 3:15-CR-149 USA V Maurece Damone McDowell -VARLAN(TV2) (M&M1)
Thu1:15 pm 2:16CR30(RLJ) COP DIANA MITCHELL
Thu1:30 pm 216CR64(MCLC)IA/ARR- KRISTOFER M. ORRICK
Thu1:30 pm SENT 3:15-CR-151: USA vs SEAN PATTY - REEVES (Terri)
Thu2:00 pm 2:16CR66(MCLC)IA/ARR- RICHARD JAMES WARD
Thu2:00 pm TELEPHONE CONF 3:15CV250 HAWKINS V. ETHRA - GUYTON
Thu2:00 pm TELEPHONE CONF 3:15CV329 FELBARTH V ETHRA - GUYTON
Thu2:30 pm 2:15CR132(MCLC)IA/ARR- DAEQUON CHARLES DAVIS
Thu2:30 pm COP: 3:14-CR-124.7 - USA v. DON ROBERT LEWIS. JR. (Blankenship case)-REEVES (Terri)
 
24Time Description
Jun
2016
9:00 am HSM JDG 1:14-CR-55 LARRY BRASWELL
Fri10:00 am 2:16CR55(MCLC)IA/ARR-JOEL BEASLEY, NATHAN CARROL, ANDREW HARVILLE, ERICA HARRIS, DONALD GREY, JR, MORGAN MOORE, DARINDA BEASLEY
Fri10:00 am CHS FPT 1:16-CR-65 FAHD ALBAADANI (int by phone)*(courtroom 1B)
Fri10:30 am 2:16CR62(MCLC)IA/ARR- NESSIE STEVAN BROTHERTON-(WRIT)
Fri10:30 am SHOW CAUSE HRG 3:14CV234 WAITMAN V. SMOKY MTN CHILDREN'S HOME - GUYTON
Fri11:00 am 2:12CR117(MCLC)IA/REV- DYLAN PRIVETTE
Fri11:00 am COP (FACTUAL BASIS): 3:16-CR-39: USA v. DAN LEE JOHNSON, JR - REEVES (Terri)
Fri1:00 pm TELEPHONE CONF IN COURTROOM 3:15CV341/342 INMAN V. STATE FARM - GUYTON
Fri1:30 pm 2:16CR55(MCLC)IA/ARR-JOHN BEASLEY, CHRISTOPHER WILLIAMS, JEREMY JONES, JAMES GUINN, TOMASENA PAYNE, TIMOTHY MANER, DAVID SICILIA, GUY MAYNS
Fri1:30 pm STATUS CONF 3:14CR138 US V. JAMIE PIERATT - GUYTON
Fri2:00 pm CHS INIT APP REV SUP REL 1:10-CR-13 RANDY HERRON (FD)

Court calendar for Knoxville, Greeneville, Chattanooga, Winchester Sunday, June 26, 2016 - Saturday, July 02, 2016
File Created: June 25, 2016, 3:15:09 pm 1467032400 Mon Jun 27, 2016 9:00am
 
27Time Description
Jun
2016
9:00 am 2:16CR64(MCLC)DET/PREL/SCHED- KRISTOFER M. ORRICK
Mon9:00 am CHS CVB HRG BILLY W. BURNETTE (FD)(Elizabeth)
Mon9:00 am Judge Bauknight's Kids U LEADS program (using 3B)
Mon1:30 pm Conf Call 3:16cv279 Atlantic Operating & Mgmt Corp. and Nathaniel Sullivan v. Atlas Media Corp and The Travel Channel, LLC - SHIRLEY
Mon1:30 pm Oath/Swearing In Ceremony Crystal Enekwa & James Parker - VARLAN
Mon2:00 pm 2:15CV211(MCLC)TEL MOT HRG- AMERICAN APPLIANCE, ET AL V. ERNIE L. NOE
Mon2:00 pm PTC 3:16CR48 USA V RONNIE LEE ROCHESTER -SHIRLEY
Mon2:00 pm Sch. Conf: Estate of Billy Eugene Whaley v. Kambo, 1:15-cv-180
Mon3:00 pm COP 3:16-CR-48 USA V Ronnie Lee Rochester -VARLAN(TV2) (Terri)
Mon3:00 pm SKL STATUS CONF YOE V. CRESCENT SOCK 1:15-CV-3 (Kelli)
Mon3:00 pm TRM FPT 1:14-CR-72 USA V. CHARLES MASSENGILL
 
28Time Description
Jun
2016
8:00 am SKL - Grand Jury
Tue10:00 am SKL REARR DAVID HARTLEY 4:15-CR-13 (Shannan)
Tue10:00 am TELEPHONE CONF 3:16CV145 DENNISON V. KNOX CO SCHOOLS - SHIRLEY
Tue10:15 am SKL REARR MICHAEL LEE TOMPKINS 4:15-CR-15 (Shannan)
Tue1:30 pm 2:15CR132(MCLC)SCHED CONF- LAMONT DARNELL FORTUNE, DAEQUON CHARLES DAVIS(DEFTS NOT REQD)
Tue1:30 pm COP 3:12-CR-137-02 USA V Kelvin Jerold Mize -VARLAN(TV3) (Terri)
Tue2:00 pm SENT 3:15-CR-66-03 USA V DAVID MOORE -VARLAN-TV1(TV2) (Terri)
Tue2:00 pm SKL RULE 5 IN & ARR GEORGE RUSSELL GAY 1:16-CR-48 (C. Varner)
Tue2:00 pm TELEPHONE CONF 3:15CV276 MALIBU BOATS V MASTERCRAFT - GUYTON
Tue3:00 pm SENT 3:15-CR-131 USA V NICOLAS S. REYES -VARLAN TV2 (Terri)
 
29Time Description
Jun
2016
9:00 am *INTERPRETER
Wed9:00 am 2:15CR90(JRG-LRW)SENT-WENDELL EDWARD HUSKINS
Wed9:00 am 2:16CR41(JRG-LF)COP *PEDRO CRUZ MENDOZA(TIPS-Laura Garcia Hein)
Wed9:00 am CLC JDG 1:15-CR-87 SONTONIQUE McCLAIN (CTRM 3)
Wed9:00 am CLC REARR 1:14-CR-83 WILLIAM BASS
Wed9:00 am CLC REARR 1:15-CR-113 JAMES SHELTON (CTRM 3)
Wed9:00 am CLC REARR 1:15-CR-19 IVAN MALDONADO (CTRM 3)
Wed9:00 am CLC RESENT 1:12-CR-127 CARLOS FALLINS (CTRM 3)
Wed9:00 am CLC REV 1:13-CR-86 ALFRED OLIVER (CTRM 3)
Wed9:00 am CLC REV 4:04-CR-14 ANTHONY WAGNER (CTRM 3)
Wed9:30 am CHS REARR 1:16-CR-54 RASHAD NORWOOD (Shannan)
Wed10:00 am CHS MOT HRG 1:15-CV-125 DAVIS v CITY OF CHATTANOOGA
Wed10:00 am SCHED CONF 3:16CV195 SCHILKE V. OAK RIDGE - GUYTON
Wed10:00 am SENT 3:15-CR-46 - USA vs LAWRENCE SMITH - REEVES (Terri)
Wed10:30 am COP 3:16CR025-1 US V. ERREESE L. KING, JR. - JORDAN (M&M1)
Wed11:00 am SENT: 3:15-CR-48.5 - MISTY LYNN THOMAS - REEVES (Terri)
Wed1:30 pm 2:11CR26(JRG-LF)REV HRG- DUSTIN JOBE CAMERON
Wed1:30 pm 2:14CR76(JRG-LF)SENT-JAMES ROBINSON
Wed1:30 pm COP 3:12-CR-137-03 USA V James William Mize -VARLAN(TV3) (M&M2)
Wed2:00 pm CHS MOT HRG 1:16-CR-62 LINDSEY CISSON, JUSTIN CHRISMAN (Shannan)
Wed2:00 pm CLC JDG 1:15-CR-14, 1:16-CR-30 MICHELLE ADAMS (CTRM 3)
Wed2:00 pm CLC JDG 1:15-CR-56 DEARL LAWTON (CTRM 3)
Wed2:00 pm CLC JDG 4:15-CR-14 JESSIE COKER (CTRM 3)
Wed2:00 pm CLC REARR 1:16-CR-36 ANDREW GLENN (CTRM 3)
Wed2:00 pm CLC REARR 1:16-CR-56 MINKA WILLIAMS (CTRM 3)
Wed2:00 pm CLC REV 1:08-CR-65 JASON GREEN (CTRM 3)
Wed2:00 pm CLC REV 1:13-CR-116 HUBERT ROARK (CTRM 3)
Wed2:00 pm SENT 3:15-CR-21-013 USA V Natalie Hermosillo -VARLAN-TV1(TV3) (M&M2)
Wed3:00 pm SENT 3:15-CR-22 USA V Robert Earl Sorah, III -VARLAN(TV2) (M&M2)
Wed3:00 pm SKL FPT CONF MICHAEL SIBERT, JOSEPH MARTIN 4:15-CR-18 (4TH FLR CTRM)
 
30Time Description
Jun
2016
9:30 am MOT HRG/BENCH T 3:16PO25 USA V RICKY A DAVIS - GUYTON
Thu10:00 am CHS REARR 1:16-CR-19 JOSE ROBERTO CARDENAS* (Elizabeth)
Thu10:00 am COP 3:15-CR-56-010 USA V AUDREY COLON -VARLAN(TV2) (no interpreter) (Terri)
Thu10:00 am HSM SC 1:14-CV-347 ANDERSON v THE CITY OF GRAYSVILLE (Courtroom)
Thu11:00 am SENT 3:15-CR-22-01 USA V CHARLES CLEMONS, JR. -VARLAN(TV2) (Terri)
Thu1:30 pm  SENT 3:14-CR-165 USA V MARC KEVIN SCHUHE -VARLAN -TV1(TV3) (Terri)
Thu2:00 pm CLC SC 1:16-CV-47 KRECH V. CONVERGYS CORP
Thu2:00 pm SKL EVID HRG MICHAEL SIBERT 4:15-CR-18 (Shannan)
Thu2:30 pm MOT HRG/PTC 3:16CR62 USA V SHAWN SCOTT, MICHELLE GOFF, CHRISTOPHER BAKER - SHIRLEY (ALL DEFTS TO BE PRESENT) (M&M1)
 
01Time Description
Jul
2016
10:00 am SKL ATTY REP HRG DARIUS JERMAINE BLAKEMORE 1:16-CR-23
Fri10:30 am CONTEMPT HRG: 3:13-cv-341-United States of America v. Hatmaker et al -REEVES (Terri)

Court calendar for Knoxville, Greeneville, Chattanooga, Winchester Sunday, July 03, 2016 - Saturday, July 09, 2016
File Created: June 25, 2016, 3:15:06 pm 1467723600 Tue Jul 05, 2016 9:00am
 
05Time Description
Jul
2016
9:00 am CLC JT 1:16-CR-65 FAHD ALBAADANI *
Tue9:00 am JURY T 3:16CR48 USA V RONNIE LEE ROCHESTER - VARLAN (TV2)(COP set)
Tue9:00 am JURY T 3:16CR62 USA V SHAWN SCOTT et al - VARLAN (TV2)(mt cont pending)
Tue9:00 am TO BE CONTINUED: (Crim.) JURY TRIAL 3:16-CR-26 USA VS SCOTT VINEYARD - REEVES
Tue1:30 pm STATUS CONF 3:13CV203 LICK BRANCH V. REED - GUYTON
Tue3:00 pm HSM FPT 1:16-CR-34 JARIAN NELSON
Tue3:00 pm HSM FPT 4:16-CR-7 DARIUS DEONTE LEWIS
Tue3:00 pm TRM FPT 1:16-CR-35 USA V. LEBRON JOHNSON
Tue3:00 pm TRM FPT 1:16-CR-44 USA V. BRIAN POSLEY, JR.
Tue3:00 pm TRM FPT 1:16-CR-46 USA V. DEMETRICK WYNN
Tue3:00 pm TRM FPT 1:16-CR-52 USA V. MICHAEL SHANE WYATT
Tue4:00 pm HSM FPT 1:15-CV-129 TEAGUE, ET AL v HOME DEPOT
 
06Time Description
Jul
2016
9:00 am 2:13CV343(LRW)FPC-ST OF TN V ESCAPES, ET AL
Wed9:00 am 2:14CR76(JRG-LF)SENT-ROBERT S. MCGREGOR
Wed9:00 am 2:15CR120(JRG-L)SENT- KATHY L. STRANGE
Wed9:30 am CHS Mediation 1:16-CV-118 Am. Atheists v. Watson
Wed9:30 am COMPTCY HRG/ STATUS CONF 3:15CR148 USA V CHRISTOPHER MICHAEL MILLER - GUYTON
Wed9:30 am PARK TRIAL 3:16PO16 US V. VICTORIA SIMMS - SHIRLEY
Wed10:00 am SCHED CONF BY PHONE 3:16CV188 BARTON V. SAM'S EAST - GUYTON
Wed10:00 am SENT: 3:15-CR-48: GLORIA JEAN FLOWERS - REEVES
Wed10:00 am SKL REARR CHRISTOPHER SIMS 1:16-CR-29
Wed10:15 am SKL REARR ZACHARY ROBERT GOINS, JOSEPH C. VARNELL, MATTHEW CHRISMAN 1:16-CR-22
Wed10:30 am SCHED CONF BY PHONE 3:16CV230 BORADCAST MUSIC V THE HILL - GUYTON
Wed1:30 pm 2:00CR65/2:02CR73(JRG-LF)REV HRG- GEORGE MOONEYHAM
Wed1:30 pm 2:15CR120(JRG-L)SENT-JONATHAN NICELY
Wed1:30 pm IA/ARR 3:16CR70 US V. JESSE DUNCAN - GUYTON (writ)
Wed1:30 pm SCHED CONF 3:16CV192 TOTAL TRANSPORTATION OF MISSISSIPPI V. JAMES - SHIRLEY
Wed1:30 pm SENT 3:15-CR-25: USA vs LISA ELLIOTT - REEVES
Wed2:00 pm CHS 1:16-CR-62 INIT APP/ARR (WRIT) JOHNNY SEIDEL
Wed2:00 pm SCHED CONF 3:16CV98 TAYLOR V. WILLIAMS - SHIRLEY
Wed2:00 pm SKL REARR DEBORAH RUTH HANEY 1:16-CR-22
Wed2:30 pm SCHED CONF 3:16CV159 HALL V. ZODER'S COURT - SHIRLEY
Wed3:00 pm HSM FPT 1:16-CR-14 THOMAS DE MATTEIS
 
07Time Description
Jul
2016
9:00 am 2:11CR47(MCLC)MOT HRG- RANDY LEE WOOTEN (DEFT REQD)
Thu9:30 am MOT HRG 3:16CR41 US V. WILLIAM CHAMP - SHIRLEY
Thu9:30 am SETTLED or TO BE CONTINUED: REVHRG 3:91-CR-52: USA v. RODNEY L TIPTON-REEVES
Thu10:00 am 2:15CR134(MCLC)IA/ARR-WILLIAM F HAWK
Thu10:00 am 2:15CR96(RLJ) COP DAVID ALLEN DAVIS
Thu10:00 am CLC SC 2:16-CV-18 CLARK V. UNITED STATES (Knoxville)
Thu10:00 am SENT 3:15-CR-44: USA vs RONNIE SHULTS - REEVES
Thu10:30 am 2:16CR65(MCLC)IA/ARR- TIMOTHY EUGENE ENGLAND (WRIT)
Thu10:30 am CHS CONTINUED SUPP HRG 1:15-CR-35 MICHAEL TYRONE WOOD
Thu10:30 am CLC SC 3:16-CV-138 DARBY V. PILOT CORP. (Knoxville)
Thu10:30 am SKL MOT HRG WRIGHT V. MAUK 1:14-CV-243
Thu11:00 am CLC SC 3:16-CV-198 STANLEY V. HOME DEPOT U.S.A. (Knoxville)
Thu11:30 am CLC SC 3:15-CV-580 BEELER V. TVA (Knoxville)
Thu1:15 pm 2:15CR36(RLJ)SENT-TRAVIS DON HODGE
Thu1:30 pm TRM SCH. CON. 3:16-CV-96 CHADWELL V. JLC BEECH TREE, INC.
Thu2:00 pm ARR/PTC 3:16CR63 US V. DANIEL CLOTFELTER - SHIRLEY
Thu2:00 pm CLC SC 3:16-CV-128 BAILEY V. SPERRY VAN NESS/RM MOORE, LLC (Knoxville)
Thu2:30 pm CLC SC 3:16-CV-108 WHEELER V. KNOX COUNTY TN (Knoxville)
Thu2:30 pm IA/ARR 3:16CR77 US V. KAITLYN BAUMGARTNER - SHIRLEY (WRIT)
Thu3:00 pm CLC SC 3:16-CV-66 MORGAN V. THE PRUDENTIAL INS. CO. (Knoxville)
Thu3:00 pm SKL SCH CONF JOHNSON V. CARAUSTAR 1:16-CV-90
Thu3:30 pm CLC SC 3:16-CV-158 BOWERY V. BRANTLEY (Knoxville)
 
08Time Description
Jul
2016
9:30 am SUPPN & MTN HG/PTC 3:14CR160 US v. CLINE - SHIRLEY
Fri9:30 am TRM SCH. CON. 3:16-CV-113 ROGERS V. WAL-MART
Fri10:00 am CHS SUPP HRG 1:16-CR-60 SCOTT LADALE DOUGLAS
Fri10:00 am HSM HRG 4:10-CR-7 MICHAEL SMITH
Fri10:00 am TRM SCH. CON. ROSS V. CONSTRUCTION LABOR CONTRACTORS, LLC
Fri10:30 am TRM SCH. CON. 2:16-CV-118 WARREN V. THE HARTFORD FINANCIAL SERVICES GROUP, INC.
Fri11:00 am TRM SCH. CON. 3:16-CV-9 ALEXANDER V. U.S. POSTAL SERVICE
Fri1:30 pm PTC 3:16CR17 US V. ANDREW PAUL CRAIG - GUYTON
Fri1:30 pm TRM SCH. CON. 1:15-CV-76 CARPENTER V. HIGDON COMPANIES, INC.
Fri2:30 pm MOT HRG 3:15CV536 REAGAN V. KNOX CO. - GUYTON